Atliktā bauda UZ SĀKUMU

Ko jūs zināt par marshmellow testu? Pagājušā gadsimta 60.tajos gados psihologs Valteres Mičels veica eksperimentu, kurā piedalījās četru gadu veci Stanfrodas Universitātes bērnudārza audzēkņi. Mazie pētījuma dalībnieki tika uzaicināti uz interviju. Katram bērnam tika uzdoti daži vienkārši jautājumi, pierakstītas atbildes un intervijas noslēgumā pētnieks nolika uz galda vienu gabalu marshmellow saldas pastilas. Pētnieks paskaidroja, ka viņš uz pāris minūtēm izies, ja bērns vēlas, tad var apēst pastilu, bet, ja viņam (pētniekam) atgriežoties pastila nebūs apēsta, tad bērns dabūs vēl vienu saldā kāruma gabalu. Ja pastila būs apēsta, tad papildus neko nedabūs un varēs būt brīvs.

Varat iedomāties sevi pētījuma dalībnieka lomā? Bērns palika viens pret vienu ar pastilu. Savukārt, pētnieks bija prom vairāk nekā solītās divas minūtes un, bērnam nezinot,  to novēroja. Vienatnē ar saldo kārumu 20 minūtes varēja likties kā mūžība. Protams, daļa bērnu apēda pastilu nekavējoties, daži apēda pēc kāda laika un daži izturēja neapēdot. Pēdējie reizēm pielietoja diezgan dīvainas taktikas – slēpās zem galda, runāja ar sevi, aizklāja ar rokām acis. Vārdu sakot, darīja visu, lai atturētu sevi no kārdinājuma apēst pastilu. Beigu beigās, ieradās pētnieks un bērniem tika ļauts iet – vieniem ar divām pastilām un citiem ar vienu pastilu vēderā.

Balstoties uz eksperimenta rezultātiem dalībnieki tika sadalīti divās grupās – tie, kuri apēda un tie, kuri neapēda – un vairākas reizes aptaujāti turpmāko divu gadu desmitu garumā. Rezultātā pētījuma dalībnieki, kas neapēda pastilu uzrādīja par 30% labākus rezultātus mācībās, kā arī labākas koncentrēšanās spējas, bija pārliecinātāki paši par sevi, mazāk pakļauti stresu ietekmei un vairāk spējīgi pārvarēt grūtības. Turklāt, kopumā šīs grupas cilvēki uzrādīja lielāku apmierinātību ar dzīvi un viņu ienākumi vidēji bija divas reizes lielāki nekā otrajā grupā.

Stāsta būtība nav par to kā četrgadnieki tiek galā ar saviem izaicinājumiem. Daudz svarīgāk, šķiet ir māka atlikt baudas, ar mērķi paveikt darāmo. Nevis atteikties, nevis noraidoši attiekties pret labumiem, kas tiek piedāvāti, bet gan uz laiku tos atlikt, lai atgrieztos pie tiem, kad darbs ir izdarīts.

Kurā grupā būtu jūs? Kādas ir jūsu prioritātes? Vai spējat atlikt savas izklaides?

‹ ATPAKAĻ

Draugi

X