Efektīvi negatīvais čats UZ SĀKUMU

Lasot Dimā “Trīs musketieri” mani sajūsmināja valodas lietojums, komplimentu krāšņums un manipulācijas vieglums. NLP (Neuro Ligvistiskā Programmēšana) apgalvo, ka vārdam ir nozīme. Ne velti tā ir lingvistiskā programmēšana, un uzsvars tiek likts uz “pareizas” valodas lietošanu, lai iedarbinātu vēlamos procesus smadzenēs. Vārdu izvēle, teikumu struktūra var mainīt daudz – tas attiecas uz saskarsmi ar apkārtējiem un uz sarunām pašiem ar sevi – uz iekšējo čatu, kas noris mūsu galvās.

Piemēram, iedomājaties sevi sakām:

“Es nedrīstu nokavēt darbu/termiņu/tikšanos!”

vai

“Es nekavēju darbu/termiņu/tikšanos”.

Pirmajā gadījumā – “Nedrīsktu”(vai “Nevaru”) ir ierobežojošs apgalvojums. Kuram gan patīk ierobežojumi? Smadzenēm noteikti nepatīk, tas ir brīvību un ieradumus mīlošs orgāns. Un otrais apgailvojums ir tieši par brīvību un ieradumiem, jo Nekavēt ir brīva izvēle un ieradums, ko smazenes apstrādā kā pašu par sevi saprotamu un pieņemamu darbību.

Pētījumi parāda, ka gadījumos, kad uzdevums tiek formulēt ierobežojošā formā – Es nedrīkstu/Es nevaru , piemēram, izlaist nodarbības, rezultāts tiek sasniegts tikai 10% gadījumu. Savukārt, grupā, kuras uzdevumi tika formulēti formā – Es neizlaižu nodarbības, vēlamais rezultāts tika sasniegts 80% gadījumu.

Ne visiem izdodas veidot pozitīvu iekšējo čatu pašams ar sevi – Es varu/Es drīsktu/Es daru – tai pat laikā, kā redzam, arī negatīva iekšējas sarunas var virzīt vēlamo rezultātu virzienā.

Aivars Dresmanis

‹ ATPAKAĻ

Draugi

X