Naudas daudzums makā atspoguļo iekšējās pārliecības UZ SĀKUMU

Autors:

Katrs no mums vairāk vai mazāk ikdienā aizdomājas par naudu, jo šodien bez šī cilvēces izgudrojuma dzīve nav iedomājama. Un īpaši daudz par to domājam tad, kad tās šķiet ir nepietiekami, vai nonākam kādā negaidītā vai nepatīkamā situācijā saistībā ar naudu. Ja Tev šobrīd ir aktuāls jautājums par naudas daudzumu makā, tad tālāk rakstā es piedāvāju konkrētas darbības, kas Tev ļaus paskatīties uz savām attiecībām ar naudu nedaudz savādāk un, iespējams, tās mainīs.

Tavs naudas daudzum makā atkarīgs no Tavām pārliecībām

Pirmais solis ceļā uz bagātību ir darbs ar savām pārliecībām saistībā ar bagātību un naudu. Tas ko dzīvē noteikti arī pats esi pamanījis, ka cilvēki, kuriem naudas ir pietiekami, dzīvo ar citādākām pārliecībām kā tie kuriem tās mūždien trūkst. Un kā vienu tā otru ir grūti pārliecināt par pretējo. No kurienes tad šīs pārliecības rodas? Katrs no mums ir izaudzis dzirdot savus vecākus kaut ko sakām par naudu. Piemēram:

Liela nauda ir netīra nauda; Naudas nav; Nauda ir tik cik ir; Ne jau naudā ir laime, bet tās daudzumā; Viss atduras pret naudu; Viegla nauda ātri zūd;  Visi bagātie ir zagļi; Lai labi pelnītu, smagi jāstrādā; u.t.t.

Un mēs kā mazi bērni bieži vien šīs pārliecības paņemam kā savas un, ja vēlāk dzīvē neizvelkam “saulītē” un nesākam tās apšaubīt, tad tā arī ar viņām neapzināti dzīvojam.

Bet labā ziņa ir tāda, ka Tev ir iespējas to mainīt! Lūdzu, atlicini laiku, paņem rakstāmo un baltu lapu, sadali vertikāli lapu divās daļās un kreisajā pusē pieraksti tās frāzes, kuras bērnībā dzirdēji no saviem vecākiem par naudu.  Un paanalizē kā tās ietekmējušas Tavu dzīvi. Kurās situācijās esi vadījies pēc šīm pārliecībām? Ja šīs pārliecības Tevi ietekmē savādāk kā Tu vēlētos, tad labajā pusē pieraksti pārformulējumu un jauno pārliecību, kura nomainīs veco, piemēram:

“Visi bagātie ir zagļi”- uz “Es pazīstu daudz labu, bagātu cilvēku”;

“Visu naudu nenopelnīsi”- uz- “Esmu vienmēr gatavs saņemt dāvanas”;

Naudā nav laime”- uz “Ar naudu viegli būt laimīgam”;

Liela nauda bojā cilvēkus”- uz- “Liela nauda palīdz darīt lielas lietas un attīstīt cilvēkus”, u.t.t.

Vēl noteikti Tavā dzīvē ir bijušas kādas situācijas, kuras ir radījušas arī noteiktas pārliecības, vai pastiprinājušas esošās. Arī tās ir vērts pierakstīt un izanalizēt.  Piemēram, naudas reformas paaudzei, kura dzimusi pirms Latvijas neatkarības atgūšanas no PSRS, vairākas reizes parādīja, ka nauda pēkšņi var kļūt nevērtīga, tādēļ nav vērts to krāt, ir jātērē uz pilnu klapi, kas to zina, kas rītā būs. Ja bankas dod, vajag ņemt, kamēr dod. Tas arī lielā mērā radīja finanšu krīzi pēc treknajiem gadiem, kad tērējām vairāk kā saņēmām un bijām ļoti optimistiski par saviem ienākumiem nākotnē. Un, kad atnāca finanšu krīze, izrādījās, ka vecmāmiņas, kuras tērēja sapratīgi un atlikušo naudu krāja zeķē, nemaz nebija tik muļķīgas. Tad mēs sākām viņas dēvēt par tālredzīgām.

Iespējams, ka kāds šīs rūgtās pieredzes vadīts sev ir izveidojis jaunus finanšu ieradumus, un veido ieguldījumus un uzkrājumus, savukārt kāds cits nav neko mācījies un joprojām iekrīt ātro kredītu valgos, kā circenis karstos pelnos, nostiprinot savu pārliecību par zagļiem visapkārt, pēcāk nospļaujas un brauc strādāt uz ārzemēm pelnīt “piķi”.

Atlicini laiku un padomā par situācijām Tavā dzīvē, kad piedzīvoji negaidītus zaudējumus, vai kas bija spilgti saistītas ar naudu.

Kādus lēmumus saistībā ar naudu tad esmu pieņēmis?

Kā tās man palīdz vai traucē?

Kādas pārliecības un lēmumi man nepieciešami turpmāk ? 

Vēl par ko ir vērts aizdomāties- kādu ziņu par naudu esam nodevuši saviem bērniem? Un kādu vēlamies nodot? Šo ir svarīgi apzināties, jo, arī mēs kā vecāki veidojam attieksmi un pārliecības par naudu nākamajām paaudzēm. Pēc maniem novērojumiem jaunieši šodien īpaši “neieciklējas” uz jautājumu par to: “kā nopelnīt naudu?”. Viņi daudz lielākā mērā dzīvo šodienai un nav gatavi smagi strādāt par naudu, ko joprojām gatavas darīt iepriekšējās paaudzes. Tai paša laikā, viņi daudz vairāk paļaujas uz vecākiem, kā arī sagaida, ka darba devējs, kā tāds gādīgs vecāks, viņiem nodrošinās visu nepieciešamo. Šis savukārt rada grūtības darba devējiem, kuri ir spiesti pārskatīt savu piedāvājumu darbiniekiem.

Jebkurā gadījumā, apsveicu, Tu esi izdarījis lielu soli- vispirms apzinājies pārliecības, kuras Tevī mīt un apšaubījis tās. Tagad ir jāsper otrs svarīgākais solis- jāsāk izmantot jaunās/vēlamās pārliecības dzīvē! Kā to izdarīt? Pats svarīgākais ir pamanīt, kad nostrādā vecais mehānisms, pieķert to “aiz astes” un pie sevis atkārtot jauno pārliecību.

Sekosim līdzi savām pārliecībām un naudas makā būs vairāk!

‹ ATPAKAĻ

Draugi

X