Pārmaiņu formula Tavam izaugsmes ceļam UZ SĀKUMU

Autors:

Lai cik arī nepatīkami nebūtu to atzīt, vislielākais un spēcīgākais mūsu attīstības un izaugsmes veicinātājs ir krīzes – gan lielākas, gan mazākas. Bieži vien var dzirdēt stāstus, ka pēc šķiršanās, darba zaudējuma, nelaimes gadījuma, vai cita satricinoša dzīves notikuma, cilvēks ir pārvērtējis dzīvi, mainījis savu attieksmi, apzinājies savas personības dažādās šķautnes un bieži vien mainījis savu dzīvi uz labāko pusi. Vēl vairāk, citreiz varam dzirdēt cilvēkus sakām, ka labi, ka tā ir noticis, jo tas ir ļāvis ielaist savā dzīvē jaunas iespējas, citu izpratni par sevi un pasauli.

Tad kādēļ gan mēs šīs iespējas un atklāsmes nemanījām agrāk?

Cik acīmredzams ir fakts, ka krīzes mums paver jaunas iespējas, tik pat acīmredzami ir tas, ka, kā komfortu mīlošas būtnes, mēs labprāt padodamies rutīnai, un, ja ir iespējams, labprātāk paliekam tur kur esam, neko būtiski nemainot. Un galvenā pārliecība, kas mūs pavada, ir jautājums: ”Kam dēļ lauzt lietas, kas strādā?”. Tā nu beigās sanāk, ka pa dzīvi lēkājam kā pa amerikāņu kalniņiem – te augšā, te lejā. Ar smaidu sejā un vējam svilpojot matos sagaidām kārtējo dzīves „pendeli”. Bieži vien apkārt notiekošais un mūsu pašu emocijas un domas jau agrāk ir signalizējušas par pārmaiņu nepieciešamību, tomēr ne vienmēr tam pievēršam pienācīgu uzmanību, ne vienmēr mums pietiek pārliecības un motivācijas kaut ko savā dzīvē mainīt.

Mēs nemīlam pārmaiņas, kaut gan zinām, ka tās ir neizbēgamas.

Ričards Bekhards savulaik ir izveidojis pārmaiņu formulu, kas apraksta nepieciešamās komponentes, lai cilvēks veiktu izmaiņas savā dzīvē.

N x V x S > PP

Saskaņā ar Bekharda formulu, jebkurām izmaiņām ģimenē, karjerā, domāšanā, nepieciešama 3 komponentu klātbūtne:

N- neapmierinātība ar esošo situāciju un apziņa, ka nepieciešamas pārmaiņas. Tā ir starpība starp esošo stāvokli un vēlamo, uz kuru tiecamies.

V-  Vīzija par vēlamo stāvokli nākotnē, kas saskaņota ar cilvēka dziļākajām vērtībām.

S – skaidrība par pirmajiem konkrētiem soļiem, kas virzīs pretī vēlamajam stāvoklim, nākotnes vīzijai.

Lai pārmaiņas būtu ilglaicīgas, šo triju komponentu kopumam jābūt lielākam par PP- pretestība pārmaiņām. Pretestība pārmaiņām ir jebkura cilvēka normāla reakcija, jo, kā jau iepriekš minēju, bieži mums ir pieņemamāks esošais stāvoklis, pat ja tas nes noteiktas ciešanas, ne kā nezināma nākotne bez  garantijām.

Ja Tu saskati grūtības pārmaiņu procesā, pievērs uzmanību šai formulai un izvērtē, kura no komponentēm šobrīd Tev ir nepietiekami skaidra. Vari arī sev uzdot šādus jautājumus:

  • Ja viss būtu iespējams, kāda būtu ideālā situācija manā ģimenē, karjerā, pašsajūtā?
  • Cik lielā mērā esošais stāvoklis atšķiras no vēlamā dažādās manās dzīves jomās?
  • Kas man nepieciešams, lai spertu pirmo nozīmīgo soli pārmaiņu virzienā?

Viens no labākajiem veidiem, kā sevi atbalstīt pārmaiņu procesā ir atrast sev atbilstošu kouču, kurš  palīdzēs pārvarēt pretestību, noformulēt vīziju un pirmos soļus pretī pārmaiņām, kā arī būs Tev blakus, kad aptrūksies motivāciju ceļā uz vēlamo rezultātu.

Pārmaiņu process ļauj mums augt un attīstīties. Kad apstājas izaugsme, mēs lēnām sākam slīdēt no kalna lejā un varam ieslīdēt stagnācijā. Nepieļauj to un sāc pārmaiņas jau tagad! Veido savu dzīvi pats pēc sava scenārija, nepaļaujoties uz laimīgām nejaušībām.

‹ ATPAKAĻ

Draugi

X